Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: m-HPC Agar
For enumerating heterotrophic organisms in treated potable water and other water samples with low counts by membrane filtration
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Spirit Blue Agar
Used with Lipase Reagent for enumeration and detection of lipolytic microorganisms
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: 2x Yeast Extract Tryptone (2xYT) Medium
For cultivating recombinant strains of Escherichia coli. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: 2x Yeast Extract Tryptone (2xYT) Medium is part of a wide selection of dehydrated culture media.
BD Double Wrap Tryptic Soy Broth Media Bottle
Terminally sterilized inside of autoclavable double-bags
BD Difco™ Yeast Nitrogen Base without Amino Acids and Ammonium Sulfate
Used in molecular genetics for classifying yeasts based on carbon and nitrogen requirements. BD™ Difco™ Yeast Nitrogen Base without Amino Acids and Ammonium Sulfate is prepared according to the formulas of Wickerham.
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Approximate Formula per Liter:
|
| Color | Light yellowish-beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014 |
| For Use With (Application) | For classifying Yeasts based on colonial characteristics and cell morphology |
| Media Type | Yeast Nitrogen Base |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: OF Basal Medium
Oxidation/Fermentation medium for differentiation and classification of gram-negative microorganisms
BD Difco™ LB Broth, Lennox
Used to propagate and maintain recombinant strains of Escherichia coli in molecular biology procedures. BD™ Difco™ LB Broth, Lennox is a nutritionally rich media developed by Lennox for growth of pure E. coli cultures.
| Content And Storage | Refrigerate at <30°C |
|---|---|
| Product Type | Microbiology Media |
| Form | Dehydrated Powder |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 5g/L |
| Color | Light beige |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | CE |
| For Use With (Application) | For maintaining and cultivating recombinant strains of Escherichia coli |
| Media Type | LB Broth, Lennox |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Baird-Parker Agar Base
Use with EY Tellurite Enrichment for the detection and enumeration of coagulase positive staphylococci in foods and other materials
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Pancreatic digest of Casein 10g/L, Beef extract 5g/L, Yeast extract 1g/L, Glycine 12g/L, Sodium Pyruvate 10g/L, Lithium Chloride 5g/L, Agar 20g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | For coagulase positive Staphylococcus |
| Media Type | Baird-Parker Agar Base |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: M 17 Broth
Selective isolation and enumeration of streptococci. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: M 17 Broth is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Malt Extract Broth
Used for cultivating yeasts and molds. BD™ Difco™ Malt Extract Broth has an acidic pH level (approximately 4.7) that allows for the optimal growth of molds and yeasts while restricting bacterial growth.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Elliker Broth (LactoBacilli broth)
For cultivating streptococci and lactobacilli, particularly in dairy procedures
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Cooked Meat Medium
For isolation of bacteroides vulgatus, Clostridium novyi, Clostridium perfringens, Clostridium sporogenes, Staphylococcus aureus. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Cooked Meat Medium is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Wallerstein Laboratory Nutrient Medium
For cultivating yeasts, molds and bacteria encountered in brewing and industrial fermentation processes
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Marine Broth 2216
Cultivates heterotrophic marine bacteria. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Marine Broth 2216 has a shelf life of 1825 days.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Membrane Fecal Coliform (mFC) Agar
For detection and enumeration of fecal coliforms by the membrane filter technique at elevated temperatures
| Content And Storage | Refrigerate |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Bottle |
| Formulation | Tryptose 10g/L, Proteose Peptone No. 3 5g/L, Yeast extract 3g/L, Lactose 12.5g/L, Bile Salts No. 3 1.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 15g/L, Aniline blue 0.1g/L |
| Shelf Life | 1460 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, CCAM, EPA, SMWW |
| For Use With (Application) | For Rosolic Acid in cultivating and enumerating fecal Coliforms by the membrane filter technique at elevated temperatures |
| Media Type | mFC Agar |